Veslanje je sport u kojem se veslači u čamcima kreću kroz vodu koristeći vesla za pogon, pritom koordinirajući snagu, tehniku i ritam. Cilj veslanja je što brže prijeći određenu udaljenost, često u timu, ali i kao pojedinac, gdje je izuzetno bitna preciznost i sinkronizacija pokreta.
Veslanje je postalo trajni dio modernih Olimpijskih igara od 1900. godine, a posebno je poznato po tradicionalnom sveučilišnom natjecanju osmeraca između Oxforda i Cambridgea na rijeci Temzi koje se održava još od 1829. godine. U Hrvatskoj, prvi veslački klubovi nastali su krajem 19. stoljeća, a razvoj natjecateljskog veslanja ubrzao se početkom 20. stoljeća s organiziranjem natjecanja.
Veslačke regate održavaju se na mirnim vodama, obično na stazama duljine 1000 ili 2000 metara, ovisno o dobi i kategoriji veslača. Svaka disciplina ima specifične zahtjeve za sastavom posade, koji može uključivati jednog, dva, četiri ili osam veslača, s ili bez kormilara. Kormilari su važan dio posade jer upravljaju smjerom čamca i održavanju ritma trke.
Oprema za veslanje uključuje lagane čamce izrađene od specijaliziranih kompozitnih materijala poput kevlara i karbona te posebno dizajnirana vesla. Tehnika veslanja zahtijeva koordiniran rad nogu, trupa i ruku, dok veslači koriste pomična sjedala i nožne oslonce za stabilnost i efikasnost pokreta. Disciplinska raznolikost uključuje osam različitih disciplina, koje uključuju samac, dvojac, četverac i osmerac, a brzina čamaca ovisi o broju veslača i načinu veslanja.
Veslanje također nudi natjecanja za osobe s invaliditetom, s čamcima i disciplinama prilagođenim različitim stupnjevima invaliditeta. Ovaj sport ističe se kao zdrava aktivnost koja promiče cjelokupnu tjelesnu kondiciju i intelektualni razvoj.
Škola veslanja je klupski program u kojem djecu podučavamo veslati, budući je sportsko veslanje vještina koja se dugo uči. Kroz školu veslanja ujedno i selektiramo buduće veslače - natjecatelje. Trajanje Škole veslanja je oko godinu dana, uz optimalan broj dolazaka tri do četiri puta tjedno. Jasno da se ovaj rok može produžiti , ali i skratiti u ovisnosti koliko dijete brzo svladava program poduke.
Idealna dob djece za upis u školu veslanja je 10-12 godina starosti. Omogućuje se upis i starijim polaznicima, pogotovo ako su talentirani za veslanje ili imaju rekreativne pobude. ŠV je aktivna 6 dana u tjednu, Samo je srijedom stanka. Dijete bira, tri dana u tjednu (od šest mogućih) koji mu najviše odgovaraju, za svoje termine treniranja. Praksa je pokazala da dijete sa 1-2 izvanškolske aktivnosti može bez problema savladati i program škole veslanja.
Škola veslanja nudi atraktivne treninge u čamcima, dvorani, teretani i na otvorenom. Česti su izleti u okolicu Zagreba. Višednevni izleti ili veslački kampovi također spadaju u aktivnosti našeg kluba. Svi programi prilagođeni su dobnom uzrastu djece. O sportskom napretku brinu treneri, liječnik i psiholog.
Osnovna klupska lokacija je Našička ulica 20 (relativno blizu Jarunskoj tržnici). To je ujedno lokacija na kojoj odrađujemo zimske treninge. Na toj lokaciji imamo veslačke simulatore i teretanu. Druga lokacija je jezero Jarun gdje u domu veslača imamo hangar za čamce, svlačionice, a koristimo i dvoranu i teretan. Ovo je lokacija koju koristimo u proljetno-ljetno-jeseskom razdoblju.
Rekreativno veslanje je klupski program koji podrazumijeva rekreaciju bez natjecanja, radi opuštanja i zdravlja. Rekreativno veslanje je program koji se odnosi na punoljetne osobe koje se nikad nisu bavile veslanjem.
Zimski treninzi se održavaju u prostorijama kluba, a ljetni na Jarunu (u dogovoru s trenerom).
Natjecateljsko veslanje je zahtjevnija vrsta veslanja koja uključuje redovno treniranje od 6-7 puta tjedno te aktivno nastupanje na regattama. Treninzi se održavaju svaki dan, zimi u prostorijama kluba, a ostatak godine na Jarunu.
Natjecateljska sezona koja traje cijelu godinu podjeljenja je u dva dijela. Prvi dio je od početka sezone - 1.11. pa sve do prvenstva Hrvatske koje je obično prvi tjedan 7. mjeseca, a drugi dio počinje krajem 8. mjeseca, odnosno kraj ljetnih praznika.
Obalno veslajne je nova kategorija veslanja koja je postala vrlo popularna diljem Europe u zadnjih nekoliko godina. Ova disciplina brzo je prihvaćena od Olimpijskog saveza, te će od 2028. godine biti dio Olimpijskih igara.
Beach sprint u veslanju je dinamična disciplina koja kombinira brzo trčanje po plaži s uskakanjem u čamac, gdje se potom izvodi kratko, eksplozivno veslanje slaloma između bova. Nakon veslanja, natjecatelji opet trče po plaži do cilja. Ova disciplina zahtijeva brzinu, snagu i pokretnost te je popularna zbog svoje atraktivnosti i brzine izvedbe. Natjecatelji moraju brzo reagirati na promjene terena i uvjeta te efikasno koordinirati trčanje i veslanje kako bi postigli najbolje rezultate.